Čo robíme

Každoročná preventívna prehliadka u stomatológa vám ušetrí nielen bolesť, ale aj peniaze. Preventívna prehliadka u zubára síce nie je povinná, ale na rozdiel od preventívnej prehliadky u všeobecného lekára, žien u gynekológa a mužov nad päťdesiat rokov u urológa, kde vám pri potenciálnych zdravotných ťažkostiach nehrozí žiaden postih, pri zuboch platí, že v nasledujúcom roku si nebudete môcť uplatniť doplatky zo zdravotnej poisťovne na stomatologické zákroky.
Nevhodným životným štýlom a nesprávnou starostlivosťou o ústnu dutinu netrpia len zuby, ale najmä mäkké tkaniny. Keď sa infikujú, rozvíjajú sa v nich zápaly a následne spôsobia ešte ďaleko väčšiu škodu, než by sme čakali - uvoľnia napríklad usadenie zdravých zubov v kostných tkanivách a spôsobia ich výkyv a výpadok (teda paradentózu). Na liečenie nikdy nie je neskoro, ale čím neskôr sa s ňou začne, tým je liečba náročnejšia.
Každá lavína začína pádom jedinej vločky a to isté platí aj v stomatológii. Každý závažný problém zubov totiž začína drobnosťou - zlou starostlivosťou o zuby, nadmierou baktérií, vznikom zubného kazu. A keď sa zubný kaz zanedbá, čakajú nás ďalšie ťažkosti. Infekcia zubnej drene, problémy s koreňovými kanálikmi, ochorenia parodontu ... Každú drobnosť je preto potrebné riešiť včas.
Príčin straty zubov je celý rad, od nevhodného životného štýlu či ústnej hygieny, cez genetické predispozície či zdravotný stav až po úrazy. To, že sme o zub prišli, však neznamená, že sa s takou situáciou musíme zmieriť. Zvlášť, keď moderné zubné náhrady dospeli do takej kvality, že sú od skutočných zubov často na nerozoznanie.
Ani ten najluxusnejší šperk sa nedá porovnať s krásnym úsmevom. Nástrah, ktoré na chrup číhajú, je však veľa - cigarety, káva, sladké nápoje, niektoré lieky alebo napríklad odstránenie zubného nervu - to všetko dokáže zuby nepekne zafarbiť a nech bieliaca pasta sľubuje sebeväčšia zázraky, väčšinou toho veľa nezmôže. Žiadne domáce bielenie sa totiž nemôže vyrovnať profesionálnemu bielenie zubov.
V stomatologickej praxi doteraz platilo, že ak je infekciou nakazený koreňový kanálik zuba, nezostáva než celý zub vytrhnúť. To je v modernej stomatológii samozrejme nezmysel, a to najmä vďaka zavedeniu operačného mikroskopu, čím sa úspešnosť liečby koreňových kanálikov (endodoncia) zvýšila na úžasných 97%.
Čistenie zubov nie je tak jednoduché, ako sa zdá. Občasné vykonávanie dentálnej hygieny je dôležité. Aj ústna dutina má svoje zákutia, kam sa bežnou kefkou nedostaneme. Chrup má svoju citlivosť, na ktorú potrebujeme tú správnu tvrdosť štetiniek kefky a vhodné zloženie pást a ústnych vôd. Rovnako tak má svoje špeciálne pomôcky potrebné pre efektívne čistenie a pre liečbu rôznych ústnych ochorení ako je parodontitída či odhaľovanie krčkov.
K veľmi častému a niekedy obávanému zákroku u pacientov patrí extrakcia "osmičky". Zub múdrosti vyrastá do zubného oblúku v dospelosti (od 18 do 24 roku života). Zub ale môže do dutiny ústnej vyrásť aj v neskoršom veku. Odborný názor na odstránenie zubov múdrosti sa výrazne líši v závislosti na v celkovom zdravotnom stave pacienta, veku pacienta a konkrétnej diagnóze. Vždy je nutné zvážiť aj individuálnu osobnosť pacienta a jeho aktuálnej potreby. Preto je ťažké striktne stanoviť hranice pre rozhodnutie sa na odstránenie "osmičky". K rozhodnutiu nemožno vopred pristupovať štandardizovane. Práve z týchto vyššie vymenovaných dôvodov pristupujeme ku každému pacientovi individuálne a tak, aby sa cítil čo najpohodlhnejšie.